loader image

Tehisintellekti mõju tööturule

Picture of Kristian Eding

Kristian Eding

Tehisintellekti laienemine on kahtlemata muutnud töömaastikku ja tuleviku töökohti. OpenAI teadlaste ennustused näitavad, et GPT võib mõjutada kuni 80% USA töökohtadest ning võtta kuni 10% kõigi töökohtade ülesannetest. Lisaks võib GPT võtta kuni 50% tööülesannetest kuni 19% töökohtadest.

 

Need ennustused on pannud paljud inimesed mõtlema sellele, millised töökohad on tehisintellekti revolutsiooni suhtes kõige haavatavamad. OpenAI uurimistöö toob esile erinevad valdkonnad, mis võivad olla mõjutatud erineval määral. On oluline rõhutada, et “täielikult haavatavad” töökohad ei tähenda, et need saaksid täielikult automatiseerida. Pigem tähendab see, et GPT võib märkimisväärselt vähendada aega, mis kulub töötajatel enamiku ülesannete täitmiseks.

 

OpenAI teadustöö kohaselt on tehisintellekti suhtes kõige haavatavamad matemaatikud, maksude ettevalmistajad, kvantitatiivsed finantsanalüütikud, kirjanikud ja autorid, veebi- ja digitaalliidese disainerid, raamatupidajad ja audiitorid, uudiste analüütikud, reporterid ja ajakirjanikud, juriidilised sekretärid ja haldusassistendid, kliiniliste andmete haldurid ja kliimamuutuste poliitika analüütikud. On ka töökohti, mille puhul on automatiseerimise tõenäosus üle 90%, näiteks plokiahela insenerid, stenograafiad ja kõne transkribeerijad ning korrektorid. Üldiselt on kõrgema palgaga ametid haavatavamad. Uuringul on siiski mõningaid piiranguid, nagu subjektiivsus märgistamisel, tundlikkus sõnastuse muutuste ja ülesannete järjekorra suhtes ning raskused ametite konkreetseteks ülesanneteks jaotamisel.

 

Tehisintellekti edasiarendamisel võib see varsti olla võimeline juhtima meeskondi ja isegi ettevõtteid, luues töökohti ja palgates ka inimesi. See muudab põhjalikult tööturgu, tööhõive mõistet ja tööandja-töötaja suhet. Kuigi töötamine hingetu roboti ja algoritmide heaks võib tunduda ebameeldiv, siis tegelikult toetume juba oma igapäevaelus masinatele ja nende algoritmidele, jättes maha digitaalse jalajälje. 

 

Tulevik on ebakindel, kuid suurema heaolu tagamiseks on tähtis kohaneda, õppida ja leida viise tehisintellekti potentsiaali rakendamiseks. Muutuste omaksvõtmine, innovatsiooni soodustamine ning inimeste ja tehisintellekti vahelise koostöö edendamine võib viia kujuteldamatute võimalusteni, mis võivad meie elu paremaks muuta ja meie töötamise ja eluviisi täielikult ümber määratleda. Tundmatusse sisenedes on oluline meeles pidada, et me oleme oma saatuse arhitektid ja meie ülesandeks on kujundada, kuidas tehisintellektipõhine maailm välja hakkab nägema.

Lisaks on oluline märkida, et tehisintellekt ei mõjuta ainult tööturu struktuuri, vaid ka ühiskonda tervikuna. Näiteks võib tehisintellekt suurendada ebavõrdsust, kui see on kasutusel ainult kõrgepalgalistes töökohtades ja madalama palgaga inimeste jaoks pole seda võimalik kasutada. Samuti võib tehisintellekt suurendada andmete kuritarvitamist ja privaatsusküsimusi, kui seda kasutatakse ilma piisava regulatsioonita. Seetõttu on oluline, et tehisintellekti kasutuselevõttu reguleeritakse vastavalt ning tagatakse selle kasutamine inimõigusi austades.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et tehisintellekti laienemine muudab tööturgu ja ühiskonda tervikuna ning selle mõju ulatus sõltub töövaldkonnast. Kuigi tehisintellekt võib automatiseerida palju ülesandeid ja vähendada inimtööjõu vajadust, on endiselt vaja inimeste oskusi ja kohanduvust uutele olukordadele. Ettevõtted ja üksikisikud peavad kohanema tehisintellekti arenguga ning kasutama seda oma eeliste saavutamiseks, samal ajal tagades tehisintellekti kasutamise vastavuses inimõiguste ja privaatsusnormidega.

 

Allikad:
1] https://medium.com/@neonforge/openai-research-paper-the-future-of-work-how-80-of-jobs-could-be-impacted-by-artificial-ebdad7b254d3

2] https://medium.com/@abaylondon.academy/ai-employers-the-future-of-work-and-the-impact-on-human-employees-379efb02f260
3] https://levelup.ee/en

Level up aitab sul leida oma ettevõttesse kõige paremad talendid, tehes seda personaliseeritud, ent digitaalsel ja mugaval viisil. Uuri lähemalt siit

Facebook
LinkedIn

Palka omale sobivad talendid personaliseeritud värbamismudeli abil

2020 © LEVEL UP

Töökuulutus sotsiaalmeedias

päeva
tundi
minutit
sekundit
Pakkumine on lõppenud!

Telli teenus soodushinnaga enne, kui taimer nulli tiksub.